شما اينجا هستيد: »وبلاگ»انديشه ها»نقش اقتصاد در منافع ملي
یکشنبه, 15 فروردين 1395 ساعت 12:01

نقش اقتصاد در منافع ملي مطلب ویژه

نوشته شده توسط 

نقش اقتصاد در منافع ملي


   

اصولا بعد از جنگ سرد مفهوم توسعه اقتصاد ملي بسط پيدا کرده و به صورت توسعه پايدار مطرح مي شود. در دوران جنگ سرد

به دليل حاکم بودن پارادايم رئاليسم، امنيت به عنوان يکي از رکن هاي اصلي منافع ملي، صرفا در بعد نظامي مطرح مي شد و قدرت هاي بزرگ شرق و غرب مسابقه اي را براي فروش تسليحات خود به راه انداخته بودند. عمده کشورها بر اين باور بودند که با توسعه قدرت نظامي، بايد امنيت ملي يا منافع ملي شان را تضمين کنند و جز آن راه ديگري را براي خود انتخاب نمي کردند و به بازاري براي عرضه سلاح هاي گوناگون تبديل مي شدند.

    از منظر رئاليست ها اتحاد جماهير شوروي نبايد از هم فرو مي پاشيد چرا که داراي قدرت نظامي تقريبا برابري با غرب بود، اما شوروي از هم پاشيد و جهان از حالت دو قطبي خارج شد.

    بعد از فروپاشي نظام دو قطبي، امنيت در حوزه هاي اقتصادي، تکنولوژيکي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي مطرح شد. در اين فصل جديد کشورهايي که درصد بيسوادي مردمشان بالاست، فاصله طبقاتي در آن زياد است، تبعيض فراواني بين اقوام، زنان و مذاهب گوناگون اعمال مي شود و نمي تواند با بيماري هاي واگيردار مقابله کند، قادر به تامين امنيت و در نتيجه تحقق منافع ملي خود نيستند.

   
در واقع تامين امنيت فقط از راه نظامي حاصل نمي شود،  بلکه ابعاد جديدي وجود دارد که تامين کننده منافع ملي است. بعد از جنگ سرد عوامل امنيت زا، امنيت زدا و همچنين عوامل امنيت زدا، امنيت زا شدند. اگر در دوران جنگ سرد، افزايش قدرت نظامي سياستي اعلي به شمار مي رفت، در دوران بعد از جنگ سرد اين سياست ادني شد و مسائل رفاهي و اقتصادي و تکنولوژيکي به عنوان سياست اعلي به شمار آمد.

    اين
جابه جايي ميان سياست هاي اعلي و ادني، تعريف جديدي براي منافع ملي به بار آورد تا جايي که امروز سياست خارجي و در نتيجه منافع دولت ها را بايد به گونه اي ديگر ارزيابي کرد

منبع: دنیای اقتصاد

http://noandish.com/fa/news/24080/اطلاعات تکميلي

بازدید 1460 بار آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 فروردين 1395 ساعت 12:03
محتوای بیشتر در این بخش: « فرهنگ و اقتصاد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.